Chapter 0 – Steady-State Hydraulics
Main – Previous – Next
Surge Analysis and the Wave Plan Method
Supplementary Material: Example Problems and Solutions
Chapter 0 – Problem 0.15
0.15 Consider the classic two-reservoir pipeline problem shown in the following figure. The length of the pipeline is 5000 m, the internal diameter is 500 mm, and the Hazen-William roughness coefficient is 100. Compute the steady-state flowrate if the energy grade at reservoir A is 50 m and the energy grade at reservoir B is 100 m. Neglect all minor losses.
The energy equation for this pipeline system is:
The total frictional headloss ΔH = E B – E A = 100 – 50 = 50 m
Using the Hazen-William equation to solve for the flowrate:
ΔH = (10.67 L Q 1.852 )/(C 1.852 D 4.87 )
Substitute all known values and solve for Q: Q = 0.3743 m 3 /s
Summary of revisions to this page: